Przy podejmowaniu decyzji związanej z założeniem działalności gospodarczej warto dokładnie zastanowić się nad wyborem formy opodatkowania. Przyszli przedsiębiorcy maja tutaj do wyboru:
- zasady ogólne,
- podatek liniowy,
- ryczałt.
1. Zasady ogólne
Zasadom ogólnym podlegają ci podatnicy, którzy nie dołączyli do wniosku CEIDG-1 PIT-u 16 lub nie złożyli we właściwym US stosownego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania działalności (albo zadeklarowali chęć rozliczania się w formie podatku na zasadach ogólnych). Ta forma opodatkowania jest jedną z najpopularniejszych i przyznawana jest z urzędu. Przy tej formie opodatkowania stopień obciążenia podatkiem zależy od poziomu dochodów podatnika. Przepisy przewidują tutaj dwie stawki 18 i 32%.
2. Podatek liniowy
Podatek liniowy stanowi 19% podstawy obliczenia podatku i rozlicza się go na formularzu PIT-36L.
3. Podatek ryczałtowy
Osoby fizyczne mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w dwóch formach:
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
- karty podatkowej.
Wyboru dokonuje się poprzez złożenie naczelnikowi US właściwemu dla miejsca zamieszkania pisemnego oświadczenia o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania. Oświadczenie to można również dołączyć do wniosku o wpis do CEIDG.
Aby skorzystać z tej formy opodatkowania należy prowadzić działalność wymienioną
w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, a wartość opodatkowania zależeć będzie od rodzaju działalności.
W przypadku wyboru karty podatkowej należy do właściwego US (zgodnego z miejscem zamieszkania lub siedziby firmy) złożyć wniosek na formularzu PIT-16 lub dołączyć go do wniosku CEIDG-1.